Jesień to nie tylko czas powrotu do szkoły, ale również pamięci o zdarzeniach sprzed prawie osiemdziesięciu lat, refleksji związanych z wybuchem II wojny światowej. W związku z tym w jednym z wrześniowych dni uczniowie klasy ósmej wzięli udział w niezwykłej lekcji patriotyzmu. Najpierw na Zamku Lubelskim zwiedzili Basztę i Kaplicę Trójcy Świętej, gdzie wysłuchali historii powstania i funkcjonowania przez wieki tych zabytkowych obiektów (ze szczególnym uwzględnieniem okresu wojennego i powojennego). Następnie udali się do Centrum Spotkania Kultur, miejsca łączącego tradycję i nowoczesność w dziedzinie sztuki. Podsumowaniem dnia była projekcja filmu pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” opowiadającego o losach polskich lotników biorących udział w Bitwie o Anglię w 1940 roku.