Dzień Ziemi obchodzony jest na całym świecie 22 kwietnia. W Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Konopnicy po raz kolejny, tym razem 28 kwietnia 2014r., odbyła się z tej okazji uroczysta akademia. Barwną inscenizację pt.: „Na wysypisku śmieci", bogatą w zaangażowanie młodych aktorów, ekologiczny rap i kolorowe kostiumy przygotowali uczniowie klasy piątej wraz wychowawcą Agnieszką Rodak. Uczniowie zwrócili uwagę na konieczność segregacji odpadów i recyklingu. Przestrzegali wszystkich, że nasze codzienne decyzje i wybory wpływają nie tylko na najbliższe środowisko, ale w dalszej konsekwencji mają również wymiar globalny. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pamiętali o oszczędzaniu prądu i wody oraz o recyklingu, bo to właśnie ma wpływ na zmiany klimatyczne naszej planety.

„Śmieci i odpady nie są jednakowe
Są szklane, papierowe, także plastikowe.
Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady,
I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci!
Refren: Osobno plastik osobno szkło,
osobno papier –zapamiętaj to!
Osobno plastik osobno szkło,
osobno puszki- przyrodę chroń..."

tak brzmiały słowa rapowanej piosenki kierowane do zgromadzonych na przedstawieniu uczniów. Miejmy nadzieję, że rymowanka zapisze się w pamięci i uczniowie będą wzorowo podejmować działania zmierzające do poprawy stanu środowiska.

Po uroczystej akademii nastąpiło wręczanie nagród książkowych i dyplomów uczniom, którzy wzięli udział w gminnym konkursie "Eko-zabawki".

Gminny Konkurs Plastyczno – Techniczny „ Eko – Zabawki"

W dniu 28 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste rozwiązanie Gminnego Konkursu Plastyczno – Technicznego „ Eko – Zabawki". Celem konkursu było szerzenie wiedzy ekologicznej i integracja uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. W konkursie wzięło udział 30 uczniów z 5 szkół podstawowych. Mali artyści wykonali ciekawe i oryginalne eko – zabawki. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, które wręczyła im dyrektor szkoły p. A. Sobolewska. Po uroczystości na uczestników i ich opiekunów czekał słodki poczęstunek.
Laureaci konkursu:

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Lubelskiej w Radawcu Dużym : Miłosz Fiedorowicz, Bartłomiej Krystek
Szkoła Podstawowa im. W. Witosa w Motyczu : Anna Szymańska, Krzysztof Misztal, Oskar Paprota, Łukasz Nakonieczny, Sylwia Nakonieczna
Szkoła Podstawowa im. ks. J. Twardowskiego w Zemborzycach Tereszyńskich: Oliwia Ozga, Sandra Kałan, Adrianna Zdrojkowska, Patrycja Podsiadła, Julia Woźniak
Szkoła Podstawowa w Stasinie : Klaudia Wróblewska, Liwia Kowalska, Szymon Besztak, Wojciech Igras, Konrad Nowacki, Jakub Głębocki
Szkoła Podstawowa im. Kard. S. Wyszyńskiego w Konopnicy : Martyna Złocka, Julia Joć, Maria Palak, Magdalena Sito, Weronika Walczak, Weronika Nieradko, Oliwia Flis, Monika Gorbaniuk, Patrycja Ciesielka, Natalia Trancygier, Wiktoria Michalec, Dawid Kozak